Císařský trhanec: Tradiční český dezert, který rozproudí chuťové pohárky

Co je císařský trhanec?

Císařský trhanec je tradiční český dezert, který se vyznačuje svou jedinečnou chutí a texturou. Jedná se o sladké jídlo, které kombinuje křupavou vrstvu těsta s jemným krémem a ovocem. Císařský trhanec je oblíbeným dezertem nejen v Česku, ale i v dalších zemích střední Evropy. Jeho název pochází pravděpodobně od slova "trhat", protože se při jeho konzumaci těsto roztrhá na malé kousky. Tento dezert je ideálním zakončením každého jídla a lahodí jak dospělým, tak i dětem.

Historie a původ tradičního českého dezertu.

Císařský trhanec je tradiční český dezert, který má bohatou historii a původ sahající až do 19. století. Jeho vznik je spojován s císařem Františkem Josefem I., který měl rád sladké pokrmy. Podle legendy ho při návštěvě Prahy požádal o speciální dezert, který byl pro něj připraven na zámku Konopiště. Tímto způsobem se císařský trhanec dostal do povědomí veřejnosti a stal se oblíbeným dezertem v české kuchyni.

Složení a příprava císařského trhance.

Císařský trhanec je sladký dezert, který se skládá z vrstev těsta a ovoce. Hlavními ingrediencemi jsou mouka, máslo, cukr, vejce a ovoce jako jableka nebo švestky. Těsto se připravuje smícháním mouky, cukru a rozpuštěného másla. Poté se přidají žloutky a vyšlehají se dohladka. Bílky se vyšlehají zvlášť a poté se opatrně vmíchají do těsta. Ovoce se nakrájí na plátky a posype cukrem a skořicí. Do vymazané formy se nejprve vysype polovina těsta, pak následuje vrstva ovoce a nakonec druhá polovina těsta. Trhanec se peče v troubě při teplotě 180 °C asi 40 minut, dokud není zlatavý na povrchu. Po upečení se nechá vychladnout a podává se s vanilkovým krémem nebo šlehačkou.

Varianty a moderní úpravy receptu na císařský trhanec.

Varianty a moderní úpravy receptu na císařský trhanec

I když tradiční recept na císařský trhanec zahrnuje pouze základní ingredience, existuje několik variant a moderních úprav tohoto dezertu. Například někteří přidávají do těsta rozinky, sušené ovoce nebo ořechy pro bohatší chuťový zážitek. Další možností je přidání vanilkového extraktu nebo citronové kůry pro vylepšení aroma.

Moderní úpravy se zaměřují na prezentaci dezertu. Mnoho špičkových šéfkuchařů se snaží vytvořit unikátní a esteticky působivou podobu císařského trhance. Mohou ho například servírovat ve formě dortu, s vrstvami krému a ovocem mezi jednotlivými plackami.

Další inovativní varianta je tzv. "dekonstruovaný" císařský trhanec, kdy jsou jednotlivé složky dezertu odděleny a servírují se samostatně. Například placky mohou být podávány s čokoládovou omáčkou, smetanou nebo ovocem.

Tyto varianty a modernizace receptu na císařský trhanec přinášejí nové a zajímavé zážitky pro milovníky tohoto tradičního českého dezertu.

Jak podávat císařský trhanec a s čím ho kombinovat.

Císařský trhanec se podává nejčastěji teplý, posypaný moučkovým cukrem a doplněný šlehačkou. Kombinuje se také s ovocem, jako jsou třešně, jahody nebo maliny. Někteří ho preferují s vanilkovou omáčkou nebo zmrzlinou. Tento sladký dezert je skvělou volbou k odpolední kávě či čaji, ale také jako závěrečné sousto po bohatém obědě.

Oblíbené restaurace a kavárny, kde můžete ochutnat císařský trhanec.

Pokud se rozhodnete ochutnat tradiční český dezert císařský trhanec, můžete si ho vychutnat v několika oblíbených restauracích a kavárnách po celé České republice. Jednou z nich je například restaurace U Fleků v Praze, která je známá svou dlouhou historií a tradicí. Další možností je kavárna Café Louvre, která se nachází také v Praze a nabízí široký výběr tradičních českých dezertů. Pokud se ocitnete na jižní Moravě, určitě navštivte cukrárnu Vitiška v Brně, kde si můžete pochutnat na lahodném císařském trhanci.

Zajímavosti a zajímavé fakty o císařském trhanci.

Císařský trhanec je oblíbeným tradičním českým dezertem, který má své zajímavosti a zajímavé fakty. Jednou z nich je, že původně se trhanec připravoval jako chudobné jídlo z výslužek, tedy ze starého pečiva a mléka. Další zajímavostí je, že název "císařský" dostal podle císaře Františka Josefa I., který měl rád tento sladký pokrm. Trhanec se také podává s různými ovocnými kompoty, nejčastěji s višňovou omáčkou. A i když existuje mnoho variant a moderních úprav receptu na císařský trhanec, stále si udržuje svou tradici a chuťovou lahodnost.

Recept na domácí císařský trhanec pro ty, kteří si ho chtějí vyzkoušet sami.

Recept na domácí císařský trhanec je poměrně jednoduchý a vyžaduje pouze pár základních surovin. Budete potřebovat 250 gramů hladké mouky, 200 gramů cukru, 150 gramů másla, 4 vejce, 1 vanilkový cukr, špetku soli a 1 lžičku prášku do pečiva. Nejprve si připravte těsto smícháním mouky s práškem do pečiva a solí. V jiné míse utřete máslo s cukrem a vanilkovým cukrem do pěny. Postupně přidávejte vejce a důkladně promíchejte. Poté spojte obě směsi dohromady a dobře propracujte těsto. Těsto nalijte na vymazaný plech a pečte při teplotě 180 stupňů asi 25 minut, dokud není zlatavý. Hotový císařský trhanec můžete posypat moučkovým cukrem nebo podávat s ovocem nebo šlehačkou podle vaší chuti.

Publikováno: 14. 12. 2023

Kategorie: jídlo

Autor: Marek Svoboda

Tagy: císařský trhanec | tradiční český dezert