Vyzkoušejte šťavnatou štěpánskou hovězí pečeně a okořeňte si jídlo!

Štěpánská Hovězí Pečeně

Co je štěpánská hovězí pečeně?

Štěpánská hovězí pečeně je tradiční české jídlo, které se vyznačuje šťavnatým a lahodným masem. Je to pokrm, který se připravuje z kousků hovězího masa, které jsou pečené v troubě nebo na grilu. Tato pečeně je oblíbená pro svou bohatou chuť a mnoho lidí si ji rádo dopřeje při slavnostních příležitostech nebo prostě jen tak jako pochoutku.

Jak se připravuje štěpánská hovězí pečeně?

Příprava štěpánské hovězí pečeně je poměrně jednoduchá. Nejdříve je třeba maso dobře očistit a osušit. Poté se maso naseká na menší kousky, které se osolí a okoření podle chuti. Následně se maso opeče na pánvi s trochou oleje, aby získalo hezkou hnědou barvu. Poté se přendá do pekáče a zalije vývarem nebo vínem. Přidají se také cibule, mrkev, petržel a další zelenina dle preference. Pečeně se pak peče v předehřáté troubě při teplotě kolem 160-180 °C po dobu asi 2-3 hodin, dokud není měkká a šťavnatá.

Jaké jsou nejlepší kousky masa pro štěpánskou hovězí pečení?

Nejlepšími kousky masa pro štěpánskou hovězí pečení jsou především takzvané "řízky" nebo "steaky". Tato část masa je mramorovaná, což znamená, že obsahuje jemný tukový proužek, který dodává masu šťavnatost a chuť. Mezi oblíbené kousky patří například roštěnec, svíčková, anebo ribeye steak. Důležité je vybrat si kvalitní maso od spolehlivého dodavatele, které bude mít správnou strukturu a tuhost. Při výběru masa je vhodné se poradit s odborníkem nebo pokud možno navštívit specializovanou řeznictví.

Jaké koření a bylinky se používají při přípravě štěpánské hovězí pečeně?

Při přípravě štěpánské hovězí pečeně se často používají koření a bylinky, které dodávají jídlu výraznou chuť a aroma. Nejčastěji se používá sůl a pepř pro základní dochucení masa. Dále se může přidat česnek, tymián, rozmarýn nebo bobkový list pro intenzivnější chuť. Někteří lidé také rádi přidávají hořčici, papriku nebo kari koření pro pikantní nádech. Výběr koření a bylinek je však individuální a záleží na osobních preferencích každého kuchaře.

Jak dlouho se peče štěpánská hovězí pečeně a při jaké teplotě?

Štěpánská hovězí pečeně se peče při nízké teplotě, aby se dosáhlo šťavnatosti a jemnosti masa. Doporučená teplota pro pečení je 120-150 °C. Doba pečení závisí na velikosti kousku masa a preferovaném stupni propečení. Pro medium rare (středně propečené) by měla být doba pečení přibližně 20 minut na každý kilogram masa. Pro well done (dobře propečené) se doba zvyšuje na 25-30 minut na každý kilogram masa. Je důležité pravidelně kontrolovat teplotu uvnitř masa pomocí teploměru, aby se dosáhlo požadovaného stupně propečení.

Jaké přílohy se hodí k podávání štěpánské hovězí pečeně?

K šťavnaté štěpánské hovězí pečeni se hodí různé přílohy, které doplní a zvýrazní její chuť. Nejčastěji se podávají bramborové knedlíky, krokety nebo šťouchané brambory. Další možností jsou různé druhy těstovin, jako například domácí noky nebo tagliatelle. Klasickou variantou jsou také dušená zelenina, jako je karotka nebo hrášek. Pokud preferujete lehčí přílohu, můžete zvolit salát z čerstvé zeleniny nebo kyselou okurku. Důležité je vybrat si takovou přílohu, která bude ladit s chutí a kořením hovězí pečeně a vytvoří harmonickou kombinaci.

Jaké jsou alternativní recepty na štěpánskou hovězí pečeně?

Existuje několik alternativních receptů na štěpánskou hovězí pečeně, které mohou obohatit váš jídelníček. Jednou z možností je přidání omáčky z červeného vína a bylinek, která dodá masu bohatou chuť a aroma. Další variantou je marinování masa v kořeněné směsi s medem a hořčicí, což mu dodá sladko-pikantní chuť. Pokud preferujete exotičtější příchutě, můžete zkusit štěpánskou hovězí pečeně s asijskými kořenícími směsmi nebo s přidáním chilli papriček pro pikantnější zážitek. Vaše fantazie nemá žádné meze, takže si můžete vytvořit vlastní unikátní recept na štěpánskou hovězí pečeně podle svých chutí a preferencí.

Jaké jsou tipy a triky pro dokonalou štěpánskou hovězí pečeně?

Pro dokonalou štěpánskou hovězí pečeně je důležité dodržet několik tipů a triků. Před samotným pečením je vhodné maso nechat předehřát na pokojovou teplotu, aby se rovnoměrně propeklo. Dále je důležité maso důkladně okořenit a nechat ho odpočinout v marinádě minimálně 30 minut, ideálně však několik hodin nebo přes noc.

Při pečení je dobré použít termometr na měření teploty masa. Hovězí pečeně by měla být uvnitř růžová a dosahovat teploty kolem 55-60 °C pro středně propečené maso. Pokud preferujete více propečené maso, můžete zvýšit teplotu na 65-70 °C.

Důležité je také správné vybrání masa po upečení. Pečenka by měla odpočívat pod fólií asi 15 minut, aby se šťáva rovnoměrně rozložila a maso zůstalo šťavnaté.

Dalším tipem je použití kvalitního pekáče s vysokými okraji, který zabrání úniku šťávy z masa. Pekáč můžete také vystlat zeleninou, která dodá pečeně další chuťovou dimenzi.

Aby byla štěpánská hovězí pečeně co nejšťavnatější, doporučuje se maso při pečení občas polévat vlastní šťávou. To pomůže udržet maso vlhké a dochutí ho.

Sledování teploty a odpočinek masa jsou klíčové pro dokonalou štěpánskou hovězí pečeně. S dodržením těchto tipů a triků si můžete vychutnat skvělý kousek masa plný chuti a šťavnatosti.

Jaké jsou zdravotní výhody konzumace hovězího masa?

Konzumace hovězího masa přináší několik zdravotních výhod. Obsahuje vysoké množství bílkovin, které jsou nezbytné pro růst a opravu tkání v těle. Hovězí maso je také bohatým zdrojem železa, které pomáhá při tvorbě červených krvinek a transportu kyslíku po celém těle. Dále obsahuje vitaminy skupiny B, které podporují správnou funkci nervového systému a metabolismus. Hovězí maso je také zdrojem minerálů, jako je zinek, fosfor a draslík. Je důležité volit kvalitní a šťavnaté kousky masa s minimálním obsahem tuku pro maximální zdravotní přínosy.

Jaké jsou nejlepší způsoby skladování a ohřevu štěpánské hovězí pečeně?

Nejlepším způsobem skladování štěpánské hovězí pečeně je její uložení do hermeticky uzavřené nádoby a umístění v chladničce. Může být skladována po dobu 3-4 dnů při teplotě kolem 4 °C. Před ohřevem pečeně je nejlepší ji vyjmout z chladničky a nechat dosáhnout pokojové teploty. Ohřev se doporučuje provést v předehřáté troubě na teplotu kolem 180 °C po dobu asi 15-20 minut, dokud masa nedosáhne požadovaného stupně propečení. Důležité je pečenou štěpánskou hovězí pečeň správně zabalenou uchovat, aby se minimalizovala možnost kontaminace bakteriemi a zachovala její čerstvost a chuť.

Publikováno: 07. 02. 2024

Kategorie: jídlo

Autor: Simona Vaněčková

Tagy: štěpánská hovězí pečeně | pokrm z hovězího masa