Osvěžte se s limetkou: Tipy a recepty pro letní dny

Limetky

Limetky: Tropické osvěžení

Limetky, malé zelené citrusy s osvěžující chutí, jsou oblíbené po celém světě. Pochází z jihovýchodní Asie a jejich šťavnatá dužina je plná vitamínů a antioxidantů. Limetky jsou skvělým zdrojem vitamínu C, který posiluje imunitní systém a chrání buňky před poškozením. Obsahují také draslík, důležitý minerál pro zdravé fungování srdce a svalů.

V kuchyni se limetky používají k dochucení pokrmů i nápojů. Jejich kyselá chuť dodává svěžest salátům, marinádám a dipům. Limetková šťáva je nepostradatelnou ingrediencí v koktejlech jako Mojito nebo Margarita. Limetková kůra se používá k dochucení dezertů, koláčů a krémů.

Při nákupu limetek vybírejte plody, které jsou pevné na dotek a mají sytě zelenou barvu. Zralé limetky by měly být těžké do ruky a neměly by mít žádné skvrny. Limetky skladujte v chladničce, kde vydrží čerstvé až dva týdny.

Původ a druhy limetek

Limety, ty malé zelené citrusy s osvěžující chutí, mají svůj původ v jihovýchodní Asii. Jejich historie sahá až do starověku, kdy se pěstovaly v Indii a Indonésii. Do Evropy se dostaly s arabskými obchodníky ve středověku. Dnes se limety pěstují v tropických a subtropických oblastech po celém světě.

Existuje mnoho druhů limetek, které se liší velikostí, tvarem, barvou a chutí. Mezi nejznámější patří:

Mexická limetka (Key lime): Malá, kulatá limetka s tenkou slupkou a kyselou šťávou. Často se používá do koktejlů a dezertů.

Perská limetka (Tahiti lime): Nejrozšířenější druh limetky. Je větší než mexická limetka, má zelenou až žlutozelenou slupku a šťavnatou dužinu.

Sladká limetka (Sweet lime): Jak už název napovídá, tato limetka má sladší chuť než ostatní druhy. Má žlutozelenou slupku a používá se hlavně do nápojů a dezertů.

Kafrová limetka (Kaffir lime): Tato limetka se vyznačuje hrbolatou slupkou a aromatickými listy. Používá se především v thajské a indonéské kuchyni.

Výběr správného druhu limetky závisí na tom, k čemu ji chcete použít. Pro koktejly je ideální mexická limetka, zatímco do dezertů se hodí spíše perská nebo sladká limetka. Kafrová limetka se používá především k dochucení jídel.

Výživové hodnoty a benefity

Limetky a limetky, ať už se jedná o odrůdu mexickou, perskou nebo třeba tahitskou, jsou doslova nabité vitamínem C. Ten je důležitý pro imunitní systém, zdravou pokožku a hojení ran. Kromě vitamínu C obsahují limetky i menší množství vitamínů skupiny B, draslíku a vápníku. Limetková šťáva je skvělým zdrojem antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Pravidelná konzumace limetek tak může přispět k prevenci chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby nebo rakovina. Kyselá chuť limetek podporuje tvorbu slin a trávicích šťáv, což usnadňuje trávení. Limetky a limetková šťáva jsou nízkokalorické, takže se hodí i do redukčních jídelníčků. Jejich osvěžující chuť a aroma z nich dělají skvělý doplněk do nápojů, dezertů i slaných pokrmů.

Využití v kuchyni

Limetky a limetková šťáva jsou nepostradatelnými ingrediencemi v kuchyních po celém světě. Jejich svěží, kyselá chuť dodává pokrmům osvěžující nádech a exotický charakter. Limetková šťáva je základem mnoha koktejlů, jako je Mojito nebo Margarita. Skvěle se hodí i do nealkoholických nápojů, limonád a domácích sirupů. V kombinaci s mátou a cukrem vytvoříte osvěžující letní nápoj.

Vlastnost Limetky
Barva Zelená až žlutozelená
Chuť Kyselá, osvěžující
Použití Nápoje, dezerty, omáčky

Limetky se výborně doplňují s rybami a mořskými plody. Můžete je použít k marinování ryb před grilováním nebo k dochucení rybích tacos. Limetková šťáva pomáhá zjemnit chuť ryb a dodává jim svěží aroma. V asijské kuchyni se limetky používají do kari past, nudlových pokrmů a salátů. Skvěle se hodí k thajskému červenému kari nebo vietnamské polévce Pho.

Limetková kůra se často používá k dochucení dezertů a sladkých jídel. Dodává jim jemnou citrusovou chuť a aroma. Můžete ji přidat do koláčů, dortů, sorbetů nebo zmrzliny. Limetková kůra se také skvěle hodí k dochucení krémů a náplní do dezertů.

Při použití limetek v kuchyni je důležité dbát na jejich kvalitu. Zralé limetky by měly být pevné na dotek a mít sytě zelenou barvu. Vyhněte se limetkám, které jsou pomačkané nebo mají skvrny.

Limetky v nápojích

Limetky a limetky, ačkoliv si je lidé často pletou, nejsou totéž. Lišky jsou menší, kulatější a mají tenčí slupku než limetky. Jejich chuť je kyselejší a aromatičtější. Limetky jsou větší, oválnější a mají silnější slupku. Jejich chuť je kyselá, ale méně výrazná než u limetek. V nápojích se používají obě varianty, záleží na požadované chuti a aroma.

Limetková šťáva je oblíbenou ingrediencí v mnoha koktejlech, jako je Mojito, Margarita nebo Daiquiri. Dodává nápojům osvěžující kyselou chuť a příjemnou vůni. Limetky se hodí i do nealkoholických nápojů, jako jsou limonády, domácí sirupy nebo ovocné šťávy. Stačí přidat pár kapek limetkové šťávy a nápoj získá svěží chuť.

Při výběru limetek a limetek dbejte na to, aby plody byly pevné, lesklé a bez známek poškození. Skladujte je v chladničce, kde vydrží déle čerstvé.

Limetky, to je dar z tropického ráje, svěží esence slunce, která dokáže proměnit obyčejný nápoj v osvěžující zážitek.

Bořivoj Král

Tipy pro výběr a skladování

Při výběru limetek hledejte plody, které jsou pevné na dotek, mají sytě zelenou barvu a lesklou slupku. Vyhněte se limetkám s nahnědlými skvrnami nebo těm, které jsou příliš měkké, což může znamenat, že jsou přezrálé nebo dokonce nahnilé. Čerstvé limetky vydrží při pokojové teplotě až týden. Pro delší skladování je uložte do lednice, kde zůstanou čerstvé až tři týdny.

Pokud plánujete použít pouze šťávu z limetek, můžete je před uložením do lednice vymačkat. Šťávu skladujte ve vzduchotěsné nádobě a spotřebujte ji do pěti dnů. Limetky se dají také zmrazit, a to celé nebo jen jejich šťáva. Zmrazené limetky vydrží až čtyři měsíce. Před použitím je stačí nechat rozmrazit při pokojové teplotě.

Zajímavosti o limetkách

Limetky, ty malé zelené citrusy, skrývají mnohá překvapení. Věděli jste například, že existuje více než 30 druhů limetek? Ne všechny jsou kyselé, některé odrůdy, jako například limetka limetková, mají sladkou chuť. Limetky jsou bohaté na vitamín C, dokonce více než citrony. Obsahují také antioxidanty a další prospěšné látky, které posilují imunitu a chrání organismus před volnými radikály. Zajímavostí je, že limetky se nepoužívají jen v kuchyni. Díky své svěží vůni a antiseptickým účinkům se s oblibou přidávají do parfémů, kosmetiky a čisticích prostředků. V minulosti námořníci používali limetky jako prevenci kurdějí, nemoci způsobené nedostatkem vitamínu C. Dnes se limetková šťáva používá k dochucení koktejlů, dezertů, marinád a mnoha dalších pokrmů. Limetková kůra se zase používá k dochucení dezertů a nápojů, a to buď čerstvá, nebo kandovaná.

Publikováno: 16. 07. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Marek Svoboda

Tagy: limetky | limes