Krupky: Zapomenutý poklad české kuchyně

Krupky

Kroupy: Tradiční česká surovina

Krupky a kroupy, to jsou dva pojmy, které v české kuchyni rezonují už po staletí. Zatímco krupky, drobné kuličky z pšeničné krupice, evokují sladké vzpomínky na dětství a voňavé krupicové kaše, kroupy, větší a zrna připomínající jáhly, v nás probouzí chuť po sytých polévkách a vydatných hlavních chodech. Ačkoliv se jejich názvy a vzhled mírně liší, obě suroviny spojuje jedno – pocházejí z obilí a pyšní se vysokým obsahem vlákniny a živin.

Kroupy, dostupné v různých variantách z ječmene, pohanky či ovsa, si získaly oblibu pro svou všestrannost. Hodí se do polévek, jako příloha k masu, ale i do zeleninových směsí. Jejich lahodná, lehce oříšková chuť skvěle doplní sladké i slané pokrmy. Ať už se rozhodnete pro kroupy ječné, pohankové nebo ovesné, jedno je jisté – dopřejete svému tělu pořádnou dávku energie a prospěšných látek.

Krupky, jemnější a menší sestřičky krup, jsou stálicí dětských jídelníčků. Krupicová kaše, sladká a voňavá, zasytí a zahřeje. Krupky se ale neztratí ani v moderní kuchyni. Poslouží jako skvělý základ pro slané nákypy, karbanátky nebo zeleninové placičky. Fantazii se meze nekladou. Ať už se rozhodnete pro tradiční recepty našich babiček nebo dáte přednost modernímu pojetí, krupky a kroupy vám zaručeně přinesou do kuchyně radost z vaření a na stůl lahodné a zdravé pokrmy.

Druhy krup: Ječné, pohankové a další

Krupky a kroupy, to je synonymum pro zdravou a chutnou kuchyni našich babiček. Jsou skvělým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů a hodí se do polévek, hlavních jídel i dezertů. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější druhy. Ječné kroupy, stálice českých stolů, se vyrábí z ječmene. Dělí se na kroupy perlové, které se hodí do polévek a nádivek, a kroupy jáhlové, ideální pro přípravu kaší a dezertů. Pohanka, ač názvem připomíná obilí, patří mezi pseudoobilie. Pohanka kroupy jsou bezlepkové a bohaté na rutinu, který prospívá cévám. Skvěle chutnají jako příloha, ale i v salátech a rizotu. Zapomenout nesmíme ani na špaldové kroupy. Ty se pyšní lahodnou oříškovou chutí a vysokým obsahem bílkovin. Jsou vhodné pro bezlepkovou dietu a výborně se kombinují se zeleninou i masem. Ať už zvolíte jakýkoli druh, krupky a kroupy by ve vašem jídelníčku neměly chybět.

Nutriční hodnota: Vláknina a minerály

Krupky a kroupy jsou skvělým zdrojem vlákniny, která je důležitá pro zdravé trávení. Vláknina pomáhá regulovat pohyb střev a předchází zácpě. Navíc podporuje pocit sytosti, což je užitečné při hubnutí. Krupky a kroupy obsahují jak rozpustnou, tak nerozpustnou vlákninu. Rozpustná vláknina pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zatímco nerozpustná vláknina podporuje pravidelnou stolici.

Kromě vlákniny jsou krupky a kroupy bohaté na minerály, jako je hořčík, draslík a železo. Hořčík je důležitý pro zdravé kosti, svaly a nervový systém. Draslík pomáhá regulovat krevní tlak a srdeční rytmus. Železo je nezbytné pro tvorbu červených krvinek, které přenášejí kyslík do celého těla.

Obsah minerálů se může lišit v závislosti na druhu krup a krupice. Například pohankové krupky jsou bohaté na mangan a měď, zatímco ječné kroupy obsahují vysoké množství selenu.

Příprava krup: Vaření a restování

Krupky, drobné perličky z pšenice, se hodí do polévek i jako příloha. Před vařením je propláchneme studenou vodou. Vaříme je v poměru 1 díl krupek na 3 díly vody asi 15 minut do změknutí. Po uvaření vodu slijeme a krupky necháme okapat. Můžeme je dochutit máslem, solí a pepřem. Kroupy, větší a tmavší příbuzné krupek, vyžadují delší přípravu. Před vařením je namočíme na několik hodin do studené vody. Poté je vaříme v poměru 1 díl krup na 3 díly vody přibližně 45 minut. Uvařené kroupy scedíme a propláchneme. Skvěle chutnají jako příloha k masu, do salátů nebo jako náplň do zeleniny. Pro zajímavější chuť můžeme kroupy i krupky po uvaření orestovat na pánvi s cibulkou a kořením. Stačí je krátce opéct dozlatova a získají tak lahodnou křupavou texturu.

Feature Krupky (Groats) Rice
Cooking Time 15-20 minutes 15-20 minutes
Texture (cooked) Chewy, slightly firm Soft, fluffy

Recepty s kroupami: Polévky a hlavní jídla

Kroupy, tradiční surovina české kuchyně, zažívají v posledních letech velký návrat na naše stoly. A není divu! Jsou nejen chutné, ale i velmi zdravé a cenově dostupné. Kroupy jsou bohaté na vlákninu, vitamíny skupiny B a minerály jako hořčík, železo a fosfor. Díky nízkému glykemickému indexu zasytí na dlouhou dobu a pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Z krup se dají připravit rozmanité pokrmy od polévek přes hlavní jídla až po sladké dezerty.

Mezi nejoblíbenější polévky z krup patří bezesporu kulajda, vydatná houbová polévka s bramborami a koprem. Kromě kulajdy si můžete z krup uvařit i další chutné polévky, například zeleninovou s kroupami, hovězí vývar s kroupami nebo krémovou dýňovou polévku s kroupami. Kroupy se skvěle hodí i do hlavních jídel. Můžete je přidat do zeleninových směsí, zapéct s masem a zeleninou nebo z nich připravit chutné karbanátky. Vyzkoušejte například kroupové rizoto s houbami, kuřecí maso pečené s kroupami a zeleninou nebo kroupové karbanátky s česnekovou omáčkou. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv recept, kroupy vám zaručeně poskytnou chutné a zdravé jídlo.

Kroupy pro vegetariány a vegany

Krupky a kroupy, tradiční součást české kuchyně, si nacházejí své místo i na talířích vegetariánů a veganů. Tyto obilné produkty jsou přirozeně bezmasé a představují skvělý zdroj živin, vlákniny a energie.

Pro vegetariány, kteří konzumují mléčné výrobky a vejce, jsou krupky a kroupy ideální surovinou pro přípravu sytých hlavních chodů i sladkých dezertů. Krupicová kaše s máslem a medem zahřeje v chladných dnech, jahelník s tvarohem a ovocem zase potěší jako lehký letní oběd.

Vegané ocení všestrannost krup a jejich schopnost nahradit maso v mnoha receptech. Pohankové rizoto se zeleninou, čočkou a houbami zasytí a dodá potřebné bílkoviny. Kroupy se skvěle hodí do polévek, zeleninových směsí nebo jako příloha k luštěninám.

Při výběru krup a krupek dbejte na jejich původ a kvalitu. Vybírejte celozrnné varianty, které si zachovávají více vlákniny a živin. Experimentováním s různými druhy, jako je ječmen, pohanka, jáhly nebo špalda, obohatíte svůj jídelníček o nové chutě a textury.

Tipy na nákup a skladování krup

Při výběru krup a krupky v obchodě věnujte pozornost datu spotřeby a celistvosti obalu. Zkontrolujte, zda v balení nejsou škůdci nebo známky vlhkosti. Kroupy a krupky by měly být uloženy na suchém, chladném a temném místě, ideálně ve vzduchotěsné nádobě. To pomůže zabránit absorpci vlhkosti a zachová jejich čerstvost a chuť. Správně skladované kroupy vydrží až 12 měsíců. Před vařením krup nebo krupky je propláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili případné nečistoty. Dodržujte doporučenou dobu vaření na obalu, abyste dosáhli požadované konzistence. Uvařené kroupy a krupky skladujte v chladničce a spotřebujte je do 3 dnů.

Publikováno: 05. 09. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Radovan Křesadlo

Tagy: krupky