Kam na jídlo? Vyzkoušejte ty nejlepší dajbychy!

Dajbych

Dějiny dajbýchu

Dajbých, ten výraz, co v sobě nese tolik touhy a zároveň i špetku smutku z nesplněných přání. Jeho historie sahá hluboko do minulosti českého jazyka, až k praslovanskému slovu daj bogъ, což v překladu znamená „dejž bůh“. Už tehdy se používalo k vyjádření přání, naděje, ale i jakési rezignace, když už člověk nemohl nic jiného dělat, než se spolehnout na vyšší moc.

V průběhu staletí se dajbých stal nedílnou součástí české slovní zásoby. Používáme ho v běžné řeči, v literatuře i v hudbě. Jeho význam se sice trochu proměnil, ale ta základní touha po něčem lepším, po splnění snu, ta v něm zůstala dodnes.

Typy dajbýchů

Dajby se dělí do několika základních typů, a to podle materiálu, konstrukce a účelu. Mezi nejrozšířenější patří dajby sypané, které se budují z kameniva, hlíny nebo jejich kombinace. Jsou relativně levné a snadno se udržují, ale nemusí být vhodné pro všechny typy terénu. Další variantou jsou dajby betonové, jež se vyznačují vysokou pevností a odolností. Jejich výstavba je ovšem náročnější a nákladnější. Pro specifické účely, jako je například regulace vodních toků v městském prostředí, se používají dajby mobilní. Ty se skládají z prefabrikovaných dílů a dají se snadno přemístit. Výběr vhodného typu dajbu závisí na mnoha faktorech, jako je charakteristika chráněného území, hydrologické podmínky, finanční možnosti a v neposlední řadě i estetické hledisko.

Jídlo v dajbýších

Dajbýše, neboli „dive bary“, jsou podniky, které servírují jídlo zachráněné před vyhozením. Většinou se jedná o potraviny, které jsou stále v perfektním stavu, ale z nějakého důvodu už je supermarkety nemohou prodávat. Může jít o prošlé datum spotřeby, drobné kosmetické vady na ovoci a zelenině nebo třeba o nadprodukci pečiva.

Nabídka v dajbýších se liší den od dne a závisí na tom, co se podařilo zachránit. Můžete se těšit na čerstvé ovoce a zeleninu, pečivo, mléčné výrobky, ale i trvanlivé potraviny. Vše za zlomek ceny, kterou byste zaplatili v běžném obchodě. Návštěva dajbýše je tak nejen šetrná k vaší peněžence, ale i k planetě. Snižujete tím totiž množství vyhozeného jídla, které je velkým ekologickým problémem.

Pití v dajbýších

Dajbýš je skvělý místo pro setkání s přáteli a užití si zábavy, ale je důležité pít zodpovědně. Než se vydáte do víru večera, dejte si vydatné jídlo a během večera střídejte alkoholické nápoje s vodou. Mějte přehled o tom, kolik toho pijete, a nepřekračujte své limity. Pokud se chystáte pít alkohol, domluvte se s někým, kdo bude řídit, nebo si objednejte taxi. Pamatujte, že pití alkoholu může ovlivnit vaše úsudek a reakční dobu, proto se vyvarujte řízení nebo jiných činností vyžadujících vaši plnou pozornost.

Etiketa v dajbýších

Dajbýš, to je takový malý festival pohody a sdílení. Aby ale všechno klapalo a všichni si to užili, je fajn dodržovat pár základních pravidel slušného chování. V první řadě, nezapomínejte na včasný příchod. Pokud je stanovený čas, dorazte včas, ať zbytečně nezdržujete ostatní. A co jídlo? Určitě není na škodu se zeptat hostitele, jestli s sebou něco vzít. Možná bude rád za dezert nebo něco k pití. A když už jsme u toho jídla, tak si naber jen tolik, kolik sníš. Není nic horšího než hromada zbytků. Ať už si pochutnáváte na čemkoli, nezapomeňte na základní stolování. A nakonec to nejdůležitější – užijte si to! Dajbýš je o pohodě, sdílení a zábavě s přáteli.

Zajímavosti o dajbýších

Dnes už je těžko uvěřit, že dajbýši byli kdysi největšími suchozemskými savci na Zemi. Tito giganti s dlouhými krky a ohromující hmotností až 12 tun brázdili planetu neuvěřitelných 140 milionů let. Věděli jste, že dajbýši měli dutinu v obratlích, která jim pomáhala odlehčit jejich mohutnou kostru? A co teprve jejich zuby – ty dorůstaly do neuvěřitelné délky až 30 centimetrů! Zajímavostí je, že dajbýši pravděpodobně polykali kameny, které jim pomáhaly rozmělňovat potravu v žaludku, podobně jako to dnes dělají například slepice. I přes svou velikost byli dajbýši býložravci a živili se převážně listy stromů.

Publikováno: 13. 06. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Simona Vaněčková

Tagy: dajbych | restaurace