Fazolový guláš: Sytý král podzimních večerů

Fazolový Guláš

Fazolový guláš: Klasika české kuchyně

Fazolový guláš, to je synonymum pro poctivé české jídlo. Sytý, voňavý a zahřející – přesně to, co si představíme pod pojmem „jídlo pro duši“. Jeho příprava není složitá, chce to jen čas a kvalitní suroviny. Základem je samozřejmě fazole, a to nejlépe ty, co se vaří. Můžete použít červené, bílé, nebo třeba i strakaté, záleží na vašem gusta. Důležitá je cibule, česnek a koření – kmín, majoránka a sladká paprika nesmí chybět. Pro zjemnění chuti se přidává smetana nebo zakysaná smetana. A co by to bylo za fazolový guláš bez uzeného masa? Klobása, uzené maso, nebo kousek slaniny dodají guláši tu správnou chuť. Fazolový guláš se podává s čerstvým chlebem, ale skvěle chutná i s knedlíkem. Ať už si ho vychutnáte k obědu nebo k večeři, fazolový guláš vás zaručeně zasytí a zahřeje.

Historie a původ fazolí v guláši

Fazole, dnes již neodmyslitelná součást mnoha gulášů, se v tomto pokrmu neobjevily hned od začátku. Guláš, původně pokrm pastevců z uherských plání, byl po staletí masitou záležitostí. Základ tvořilo hovězí nebo skopové maso, cibule a paprika, která mu dodávala charakteristickou chuť i barvu. Fazole, pocházející z Ameriky, se do Evropy dostaly až s objevitelskými cestami v 16. století.

Zpočátku se pěstovaly spíše jako okrasné rostliny a trvalo poměrně dlouho, než se staly běžnou součástí jídelníčku. Do guláše si našly cestu pravděpodobně až v 18. století, a to nejdříve v chudších vrstvách obyvatelstva. Fazole představovaly levný a dostupný zdroj bílkovin a zároveň guláš zasytily a dodaly mu na vydatnosti. Postupem času si oblibu fazolí v guláši osvojily i vyšší vrstvy a dnes patří fazole, ať už bílé, červené či strakaté, k nejoblíbenějším ingrediencím tohoto vydatného pokrmu.

Fazolový guláš, to je síla! Sytý jako pracant po šichtě a hřeje to líp než duchna na Václaváku.

Jindřich Dvořák

Ingredience pro ten nejlepší fazolový guláš

Fazolový guláš, to je synonymum pro syté, vydatné a hřejivé jídlo, které zahřeje na těle i na duši. Jeho příprava není složitá, ale vyžaduje kvalitní suroviny a trochu trpělivosti. Základem je samozřejmě fazole, a to nejlépe větší odrůda, která se nerozvaří. Skvěle se hodí například fazole typu „kidney“ nebo „borlotti“. Dále nesmí chybět cibule, česnek, kvalitní uzenina jako je klobása nebo uzené maso, rajský protlak a koření. Mezi základní koření patří majoránka, kmín a sladká paprika, pro pikantnější chuť můžete přidat i chilli. Důležitou roli hraje také vývar, který dodá guláši hloubku chuti. Můžete použít hovězí, vepřový nebo zeleninový, záleží na vaší preferenci. Pro zjemnění chuti se na závěr přidává lžíce zakysané smetany a pro zahuštění jíška z hladké mouky. Fazolový guláš je skvělým pokrmem pro chladné dny, kdy potřebujete doplnit energii a zahřát se.

Tipy a triky pro vaření fazolí

Fazole do guláše nenamáčíme, jinak by se nám varem rozpadly. Místo toho je propláchneme studenou vodou a přidáme až k orestované zelenině a masu. Pro urychlení vaření můžeme použít tlakový hrnec, který zkrátí dobu přípravy až o polovinu. Pokud se vám zdá guláš příliš řídký, stačí rozmačkat pár fazolí o stěnu hrnce a jídlo krásně zhoustne. Nebojte se experimentovat s kořením – kmín, majoránka a sladká paprika jsou klasika, ale hodí se i tymián, oregano nebo chilli pro pikantnější chuť. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, nezapomeňte na čerstvý chléb, který se skvěle hodí k namáčení do husté, voňavé omáčky. Dobrou chuť!

Vlastnost Fazolový guláš Hovězí guláš
Hlavní surovina Fazole Hovězí maso
Obsah masa Nízký / žádný Vysoký
Typický způsob přípravy Vaření na plotně / v hrnci Dlouhé vaření v hrnci / pečení v troubě

Různé druhy fazolí v guláši

Fazolový guláš, to není jen tak ledajaká polévka. Je to symfonie chutí, kde fazole hrají prim. Ale pozor, ne každá fazolová nota ladí s gulášovou melodií. Které druhy fazolí se tedy pro guláš hodí nejlépe? Klasikou jsou bezesporu fazole červené ledvinovité. Jsou velké, masité a drží tvar, takže guláš krásně zahustí. Další variantou jsou fazole bílé, ty dodají guláši jemnější chuť. Pro milovníky pestrosti se nabízejí fazole strakaté, které guláš hezky probarví. A co teprve fazole černé, ty mu dodají nádech exotiky. Důležité je vybrat fazole, které se nerozvaří a uchovají si svůj tvar i po delším vaření. Ať už zvolíte jakýkoli druh, nezapomeňte fazole před vařením namočit. Ušetříte si tak čas a guláš bude lépe stravitelný.

Fazolový guláš s uzeným masem

Fazolový guláš s uzeným masem je pro mnohé Čechy synonymem pro poctivé domácí jídlo. Jeho vůně evokuje vzpomínky na dětství a nedělní obědy u babičky. Hustý, sytý a hřejivý, takový je správný fazolový guláš. Základem je samozřejmě kvalitní uzené maso, které guláši dodá jeho charakteristickou chuť. Výběr fazolí je pak otázkou osobních preferencí, osvědčené jsou ale klasické bílé fazole nebo ledvinové fazole. Pro ještě výraznější chuť můžete přidat i trochu majoránky, kmínu a sladké papriky.

Příprava fazolového guláše s uzeným masem není nic složitého, vyžaduje ale trochu trpělivosti. Maso se nejprve orestuje dozlatova, přidá se cibule, česnek a koření a vše se zalije vodou. Poté se přidají fazole a guláš se vaří na mírném ohni do změknutí masa i fazolí. Pro zjemnění chuti se do guláše často přidává lžíce sádla nebo másla.

Fazolový guláš s uzeným masem se skvěle hodí k čerstvému chlebu, ale můžete ho podávat i s knedlíkem. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, jedno je jisté – fazolový guláš s uzeným masem vás zaručeně zasytí a zahřeje.

Vegetariánský fazolový guláš: Tipy a recepty

Fazolový guláš, to není jen tak ledajaké jídlo. Je to doslova symfonie chutí, která zahřeje na těle i na duši. A co teprve vegetariánská verze? Ta vás přesvědčí, že i bez masa to jde a ještě jak! Zapomeňte na fádní zeleninové směsi, tady se dočkáte pořádných fazolových zážitků.

Základem je samozřejmě kvalitní koření. Bez majoránky, kmínu a sladké papriky by to prostě nešlo. A co teprve cibule! Ta se musí opéct dozlatova, aby pustila všechnu svou sladkost. A fazole? Ty si můžete vybrat podle chuti. Červené, bílé, strakaté, v tomatě, prostě jaké máte rádi.

A aby byl váš vegetariánský fazolový guláš ještě lepší, máme pro vás pár tipů. Přidejte do něj na kostičky nakrájené uzené tofu, dodá mu to skvělou kouřovou chuť. Nebojte se experimentovat s houbami, žampiony, hlíva ústřičná, ale i lesní houby se v guláši neztratí. A pokud máte rádi pálivé, přidejte chilli papričku, ale s mírou, ať to nepřeženete.

Vegetariánský fazolový guláš je ideální jídlo pro chladné dny, ale chutná skvěle i v létě. Podávejte ho s čerstvým chlebem, knedlíkem nebo jen tak samotný. Ať už si ho vychutnáte jakkoliv, věříme, že si ho zamilujete.

Servírování a přílohy k fazolovému guláši

Fazolový guláš, to je pořádný kus jídla! Ale co k němu naservírovat, aby to byl teprve ten pravý gurmánský zážitek? Možností je naštěstí spousta a fantazii se meze nekladou. Klasikou, která nikdy nezklame, je určitě čerstvý chléb. Ať už je to křupavý rohlík, voňavá houska nebo krajíc kváskového chleba, s fazolovým gulášem si bude vždycky rozumět. Pro ty, co to mají rádi ostřejší, nesmí chybět na stole nakládaná paprika, feferonky nebo chilli papričky. A pokud máte chuť na něco svěžejšího, sáhněte po kyselé okurce, zelí nebo cibuli.

Fazolový guláš ale skvěle doplní i různé knedlíky. Houskové knedlíky jsou sázkou na jistotu, bramborové zase dodají jídlu sytost a špekové knedlíky ho pozvednou na úplně jiný level. A co teprve bramboráky? Ty k fazolovému guláši prostě patří! Ať už je budete smažit dozlatova na pánvi nebo péct v troubě, s fazolovým gulášem budou tvořit dokonalou dvojici.

Nezapomínejme ale ani na milovníky masa. Fazolový guláš se dá totiž skvěle kombinovat i s uzeným masem, klobásou nebo pečeným bůčkem. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, nezapomeňte na důležitou věc - fazolový guláš chutná nejlépe ve společnosti dobrých přátel a rodiny!

Fazolový guláš: Skvělý do krabičky na oběd

Fazolový guláš je skvělou volbou pro sytý a chutný oběd, který si můžete snadno vzít s sebou do práce nebo do školy. Jeho příprava není náročná a ingredience jsou dostupné po celý rok. Navíc je fazolový guláš bohatý na bílkoviny a vlákninu, takže vás zasytí na dlouhou dobu.

Základem fazolového guláše je cibule, česnek, paprika a rajčatový základ. Pro výraznější chuť můžete přidat i uzeninu, jako je klobása nebo slanina. Hlavní roli pak hrají fazole, které můžete použít čerstvé, mražené i konzervované. Důležité je fazole před vařením propláchnout, aby se zbavily přebytečné soli.

Fazolový guláš můžete dochutit podle své chuti. Skvěle se hodí majoránka, kmín, pepř a chilli. Pro zjemnění chuti můžete přidat lžíci zakysané smetany nebo jogurtu. Fazolový guláš chutná skvěle s čerstvým pečivem, ale můžete ho podávat i s knedlíkem.

Pokud si chcete fazolový guláš připravit do krabičky na oběd, nechte ho po uvaření vychladnout a poté ho naplňte do krabičky. Skladujte v lednici a před konzumací ohřejte. Fazolový guláš vám v krabičce vydrží čerstvý i dva dny.

Publikováno: 11. 09. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Simona Vaněčková

Tagy: fazolový guláš