Brambora: Poklad české kuchyně?

Brambora

Původ a historie brambor

Brambory, tato zdánlivě obyčejná hlíza, skrývá bohatou a fascinující historii. Původem z And, kde je pěstovali již před tisíci lety Inkové, se brambory postupně staly jednou z nejdůležitějších plodin na světě. Do Evropy se dostaly v 16. století s návratem španělských dobyvatelů z Jižní Ameriky. Zpočátku se pěstovaly spíše jako okrasná rostlina a pro své údajné léčivé účinky. Teprve v 18. století se brambory začaly prosazovat jako potravina, a to především díky své nenáročnosti na pěstování a vysoké výživové hodnotě. V českých zemích se brambory rozšířily v 18. století a brzy se staly nepostradatelnou součástí jídelníčku. Dnes jsou brambory, spolu s další zeleninou, jako je mrkev, cibule, rajčata a paprika, základem zdravé a vyvážené stravy. Brambory jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, a představují tak cenný zdroj energie a živin.

Pěstování a sklizeň brambor

Brambory patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny v České republice. Jejich pěstování je poměrně nenáročné a zvládne ho i začátečník. Brambory preferují slunné stanoviště s propustnou, hlinitopísčitou půdou. Důležitá je také dobrá příprava půdy před výsadbou. Půdu je vhodné zrýt na podzim a na jaře zapravit kompost nebo hnůj. Brambory se sází od konce března do května, v závislosti na počasí a odrůdě. Sadíme je do řádků vzdálených asi 70 cm od sebe, do hloubky 8-10 cm. Během vegetace je důležité brambory pravidelně okopávat a chránit je před plevelem. Zaléváme je pouze v období sucha. Sklizeň brambor probíhá od července do října, v závislosti na odrůdě a době výsadby. Poznáme to podle toho, že nať začne žloutnout a usychat. Brambory sklízíme opatrně, abychom je nepoškodili. Po sklizni je necháme oschnout a uskladníme je na suchém, chladném a temném místě.

Vlastnost Brambora
Typ Zelenina
Původ Jižní Amerika

Výživové hodnoty brambor

Brambory nejsou jen chutnou přílohou, ale i nutričně bohatou zeleninou. Obsahují značné množství vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro naše zdraví. Jedním z klíčových vitamínů v bramborách je vitamín C, antioxidant, který posiluje imunitu a chrání buňky před poškozením. Brambory jsou také dobrým zdrojem vitamínu B6, který je důležitý pro metabolismus a nervový systém.

Kromě vitamínů brambory obsahují i minerály jako draslík, hořčík a železo. Draslík je důležitý pro regulaci krevního tlaku, hořčík pro zdravé svaly a nervy a železo pro tvorbu červených krvinek. Brambory jsou také bohaté na vlákninu, která je důležitá pro trávení a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

Je důležité si uvědomit, že způsob přípravy brambor ovlivňuje jejich nutriční hodnotu. Smažení brambor na oleji zvyšuje jejich kalorickou hodnotu a snižuje obsah vitamínů. Naopak vaření v páře nebo pečení v troubě bez tuku zachovává většinu vitamínů a minerálů.

Brambory v kuchyni: Tipy a triky

Brambory jsou v české kuchyni stálicí a není divu – jsou cenově dostupné, dají se připravit na mnoho způsobů a skvěle chutnají. Abyste z nich ale dostali to nejlepší, máme pro vás pár tipů a triků. Při výběru brambor v obchodě se zaměřte na jejich pevnost a hladkou slupku bez známek klíčivosti. Pro přípravu salátů a polévek se hodí spíše varné typy brambor, zatímco pro smažení a pečení volte brambory s vyšším obsahem škrobu. A co se týče zeleniny, brambory si skvěle rozumí s cibulí, česnekem, mrkví, celerem, pórkem, rajčaty, paprikou, květákem, brokolicí a mnoha dalšími druhy. Nebojte se experimentovat a kombinovat brambory s různými druhy zeleniny, bylinkami a kořením. Vytvoříte tak jedinečné a chutné pokrmy, které potěší celou rodinu.

Tradiční recepty z brambor

Brambory, to je klasika české kuchyně. Ať už je vaříte, smažíte, pečete nebo z nich děláte knedlíky, brambory vždycky zasytí a potěší. A co teprve v kombinaci se zeleninou! Mrkev, celer, petržel, cibule, pórek – to všechno se k bramborám skvěle hodí a dodá jim novou chuťovou dimenzi. Vyzkoušejte třeba bramborový guláš se zeleninou, bramboráky s kysaným zelím, nebo bramborovou polévku s jarní zeleninou. Fantazii se meze nekladou!

Pro inspiraci přinášíme pár tipů na tradiční recepty z brambor a zeleniny:

Brambora, to je dar z hlíny, poklad skrytý v zemi, co na slunci sílu získá a na stole chutná všem.

Božena Němcová

Zajímavosti o bramborách

Brambory, tato zdánlivě obyčejná zelenina, skrývá mnohá překvapení. Věděli jste například, že brambory nepocházejí z Evropy? Jejich domovinou jsou ve skutečnosti horské oblasti And v Jižní Americe, kde je pěstovali již před tisíci lety Inkové. Do Evropy se brambory dostaly až v 16. století s mořeplavci a zpočátku se jim tu příliš nedařilo. Lidé se báli je jíst, protože je považovali za jedovaté. Teprve později se brambory staly oblíbenou a běžnou součástí jídelníčku. Dnes existuje na světě tisíce odrůd brambor, které se liší tvarem, barvou i chutí. Některé odrůdy jsou vhodné na smažení, jiné na přípravu salátů a další se hodí na kaši. Ať už máte raději brambory vařené, pečené nebo smažené, jedno je jisté – tato všestranná zelenina by neměla chybět v žádné kuchyni.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Radovan Křesadlo

Tagy: brambora | zelenina